POVEĆAJTE EFIKASNOST MASKE ZA VRIJEME ZARAZE
Nekada su maske nosili oni koji su bili zaraženi da ne bi zarazili zdrave. Sada kada je pandemija proglašena, nošenje maske i obvezna distanca od 2 metra postala je nova preporuka WHO-a.
A maski nema za kupiti! Razgrabljene su bile još dok im je cijena bila smješno niska. Pojavile su se neke druge, pa možda i one iste, ali sa osjetno višom cijenom. OK, i maske su na tržištu, pa se cijena ravna po zakonu ponude i potražnje.
COVID-19 spada u velike viruse sa velikom RNK. No, s obzirom da mi živimo u makro svijetu, a on u mikro svijetu, on je zapravo vrlo malen. Puno je manji od bakterija, jednostavnije je građe i ne mora nužno prionuti za podlogu. Nije ultimativni "zračni" virus, ali se zrakom može prenijeti. U zraku može preživjeti. Dakle, malen i lagan. To bi značilo da obične maske nisu u potpunosti sigurne. Da jesu, ne bi bilo potrebe da se profesionalne maske certificiraju, kao FPP-1, 2 ili 3, te niz drugih oznaka. A to onda znači da postoji mogućnost zaraze virusom ako prođete kraj nekog tko se taman nakašljao. Zato postoji obveza distance, koja uvelike smanjuje i tu mogućnosti.
A maski nema za kupiti! Razgrabljene su bile još dok im je cijena bila smješno niska. Pojavile su se neke druge, pa možda i one iste, ali sa osjetno višom cijenom. OK, i maske su na tržištu, pa se cijena ravna po zakonu ponude i potražnje.
COVID-19 spada u velike viruse sa velikom RNK. No, s obzirom da mi živimo u makro svijetu, a on u mikro svijetu, on je zapravo vrlo malen. Puno je manji od bakterija, jednostavnije je građe i ne mora nužno prionuti za podlogu. Nije ultimativni "zračni" virus, ali se zrakom može prenijeti. U zraku može preživjeti. Dakle, malen i lagan. To bi značilo da obične maske nisu u potpunosti sigurne. Da jesu, ne bi bilo potrebe da se profesionalne maske certificiraju, kao FPP-1, 2 ili 3, te niz drugih oznaka. A to onda znači da postoji mogućnost zaraze virusom ako prođete kraj nekog tko se taman nakašljao. Zato postoji obveza distance, koja uvelike smanjuje i tu mogućnosti.
Ipak, bilo koja maska je bolja od nikakve! Tako kažu stručnjaci i nema razloga da im se ne vjeruje. Zaista, bilo kakva barijera, pa i platnena, dobra je za kapljične oblike prijenosa - a oni su najopasniji. Idemo raspraviti nekoliko nedoumica oko kvalitete maski koje se izrađuju kod kuće. I što možemo napraviti da one budu još efikasnije.
Izrada maski iz kućne radinosti Kako ponude maski nije bilo, naš snalažljivi narod se sjetio da ih sam napravi. Da li je to moguće? Naravno. Još uvijek su žive naše mame kojima konac i platno nije špansko selo. Tu su i mnoge mlade žene i muškarci, kreativci, koji su se posvetili tome da tržište ipak bude zasićeno najrazličitijim bojama i dezenima. Imao sam prilike vidjeti vrlo simpatične, neke manje simpatične, a neke tužne i užasavajuće. Mogli su se vidjeti i neki koji su nosili maske za ronjenje, pa i one za varenje. Još uvijek nisam siguran da li se radilo o okladi ili samo želji da se završi na društvenim mrežama :-D U svakom slučaju, tko ima volje i nešto malo materijala, može izraditi masku u kućnoj radinosti. Bez problema. Te maske su uglavnom od konfekcijskih materijala. Dakle, transparentne su tj. kroz njih se može disati. One nisu samo končani rešetkasti dezeni, pa bi to virusu predstavljalo jednu krupnu mrežu kroz koju može slobodno ući (što bi mogao biti slučaj sa sintetičkim materijalima). Prirodni i poluprirodni materijali imaju mikroniti između rešetkaste strukture tekstila na koje bi se COVID-19, s obzirom da ima proteinsku ovojnicu i male pipke, mogao primiti i tamo ostati. To je pretpostavka stručnjaka koji kažu da je bolja bilo koja maska nego nikakva, osim.....o tome u idućem odjeljku |
Higijena maski iz domaće radinosti Robu peremo nakon određenog broja nošenja. Logično. Roba se nakupi prljavštine i neugodnih mirisa. Moramo! Ponekad robu peremo i nakon jednog nošenja. Npr. ako ste ljubitelj šume pa krenete u svibnju putem šumarka, postoji mogućnost da ćete pokupiti krpelja. Čim dolazimo kući, roba se skida i stavlja u mašinu, a tijelo ide po tuš. Razlog - krpelj! Moramo! Zaraza je još jedan razlog zašto se maska mora prati čim dođete kući. Recimo da se nalazite u velikom centru. Vjerovatnost velikih brojeva kaže da će se tamo naći barem tri-četiri ili barem jedna pozitivna osoba nositelj virusa (vjerovatno asimptomatska, dakle vidno nije bolesna), koja će se nehotice nakašljati, a možda neće imati masku. Virus će, zbog strujanja zraka od aparata i ljudi koji hodaju, lebdjeti u zraku. Teško da će u takvoj kaotičnoj atmosferi pasti na zemlju. Ako završi na proizvodu, to mu je kraj jer ćete ga uništiti dezinficiranjem kad dođete kući. Ako pak lebdi i zalijepi se za vašu masku, vi ćete ga nosite okolo. Virusu je lijepo i toplo, pušete u njega iznutra i vlažite ga svojim dahom (što njemu odgovara jer sušenjem on umire). No, zalijepio se za niti i ne može dalje. Odlazite iz trgovine i u autu skidate masku ili ne skidate, svejedno. Virus je još tu. Toplo mu je i vlažno. Odnosite ga kući. Niste oprali masku, a virus može živjeti (kažu) do 3 dana na površini koja mu pogoduje. Vi sutra opet stavljate istu masku, možda nešto žustrije i oslobađate ga u zrak, gdje ga možete i udahnuti. Eto problema! Što trebate učiniti? !!!!! OPRATI MASKU KAD DOĐETE KUĆI !!!!! Kao ruke, kao robu nakon šume, masku ubacite u bide ili posudu koju ste prethodno napuniti vrućom vodom sa dodatkom malo Domestosa ili nekog sapuna, ostavite neko vrijeme, dobro isperete i stavite sušiti. Maska je do sutra opet funkcionalna. Prije stavljanja, možete je pošpricati sa čistim 70%-im alkoholom ili mješavinama koje će pisati na dnu teksta. Nije puno posla. |
Tretiranje eteričnim uljima
U znanstvenoj aromaterapiji imamo neka eterična ulja kojima je dokazan protuvirusni potencijal (lemongras, citronela, klinčićevac, timijan kemotip timol, cimetovac itd.). Uz njih, imamo i eterična ulja kojima je dokazan imunostimulirajući potencijal (čajevac, manuka itd.). A imamo i eterična ulja koja imaju obje komponente zajedno. To su: KTEU* čajevac KTEU ravensara KTEU niauli KTEU origano (samo za profesionalce i dobre poznavaoce ulja!) Takva ulja u sebi imaju antimikrobnu komponentu, ali pojačavaju i imunološki odgovor na mogući napad. U francuskoj aromaterapiji primjenjuju se i oralnim putem za slučaj akutne viroze. Takve preparate možete kupiti u ljekarnama ili kod stručnih osoba. Međutim, u kontekstu sigurnosti maske, možete ih kapati u unutarnji dio maske, kako bi vaša mikroklima oko nosa bila zasićena molekulama eteričnih ulja. Osim dezinfekcije mikroklime u masci, udišete ulja koja usput dezinficiraju i dišni put. Neki će reći da to nije dokazano na COVID-19 slučaju. I nije. Ali, pošto ionako malo znamo o njemu, primjena eteričnih ulja ima potencijala i ne ugrožava vas (osim ako ste alergičar ili asmatičar ili imate neke kontraindikacije na korištenja eteričnih ulja, onda znate da morate oprezno koristiti ulja). Biljke se već 900 milijuna godina bore protiv virusa i bakterija i nešto su malo ispred nas u toj borbi. Pretpostavka je da mogu pomoći kod zaraze ili ju prevenirati. Ako pak ne djeluju na sami virus, mogu djelovati na imunitet. Nije naodmet probati. Kapanje ulja u masku treba oprezno raditi da ne dođe do nadražaja dišnih puteva, posebno u slučaju čajevca i origana (!) koji su izuzetno jaki. Svatko od nas treba sam odrediti koja je doza dovoljna, 1 ili 3 kapi. Pripazite kako masku držite na nosu, jer bi kod izdisanja moglo doći do nadraživanja očiju, posebno ako imate naočale. Isprobajte različite kombinacije kod kuće. *kemotipizirana eterična ulja - ulja provjerene kvalitete i porijekla |
Kombinacija I. U staklenu bočicu od 10ml stavite: pola bočice KTEU ravensare pola bočice KTEU čajevca Kapajte 1-3 kapi u masku, svakih pola sata ili sat vremena. Ne koristite ako imate astme, alergije ili neke druge dišne probleme bez savjetovanja sa stručnom osobom! Kombinacija II. U staklenu bočicu od 10ml stavite: pola bočice KTEU ravensare 50 kapi KTEU niaulija 50 kapi KTEU čajevca Kapajte u masku 1-2 kapi, svakih pola sata do sat vremena. Pripazite na kontraindikacije iz kombinacije I. Kombinacija III. - dezinfekcija maske U plastičnu bočicu sa raspršivačem od 100ml stavite skoro do vrha 70% alkohol, a zatim dodajte: KTEU čajevac 100 kapi KTEU ravensara 100 kapi KTEU klinčićevac 20 kapi Dobro promućkajte i pošpticajte masku u onom središnjem dijelu, izvana i iznutra. Pripazite na ne pretjerate, nekoliko mlazova je dovoljno. Mješavinu mužete ponijeti sa sobom i masku pošpricati kad je skinete nakon što opet sjednete u auto. |
Ovo su neki primitivni savjeti koje ja, kao običan čovjek, primjenjujem na sebi. I predložene su u najboljoj namjeri. Naravno, to ne znači da će i Vama odgovarati, pa ih primjenjujete na svoju odgovornost. Primjena ovako malih količina eteričnih ulja u pravilu nije opasna (sjetimo se inhalacije eteričnih ulja sa vrućom vodom), no kod nekih može izazvati probleme sa alergijama i dišnim putem. Svima savjetujem da ih prvo isprobate u kućnom okruženju, u malim dozama od 1 kapi. Ukoliko vidite da niste osjetljivi, možete ići i sa višom dozom.
Ovdje sam iznio moj osobni izbor sa 4 eterična ulja, od kojih je origano najsnažniji i možda biste ga trebali izbjegavati ako ste početnik. Oni iskusniji znaju da je izuzetno aromatičan i potencijalno nadražujući, pa pripazite. Ulja možete međusobno kombinirati u raznim mješavinama, možete dodavati i malo ulja prave lavande ili geranija da bi miris bio podnošljiviji (samo nekoliko kapi). Možete se igrati i dodatno se zaštititi.
Ovdje sam iznio moj osobni izbor sa 4 eterična ulja, od kojih je origano najsnažniji i možda biste ga trebali izbjegavati ako ste početnik. Oni iskusniji znaju da je izuzetno aromatičan i potencijalno nadražujući, pa pripazite. Ulja možete međusobno kombinirati u raznim mješavinama, možete dodavati i malo ulja prave lavande ili geranija da bi miris bio podnošljiviji (samo nekoliko kapi). Možete se igrati i dodatno se zaštititi.